Opatrenia počas pandémie

Pondělí 6 května, 2024 |
Opatrenia počas pandémie

Kto by si nepamätal obdobie pandémie, ktorá vznikla na Slovensku? Jednalo sa o pandémiu vírusovej epidémie ochorenia Covid-19? Aké opatrenia sa zaviedli, aby sa bojovalo proti tomuto ochoreniu?

Ochranné rúška

Von sme museli ísť len v ochranných rúškach. Tie sme museli mať nasadené tak, aby nám zakrývali ústa a nos. Nesmeli sme nikoho iného nakaziť, aj keď sme neboli chorí. Ochranné rúška sa nosili, či ste išli do svojho zamestnania, na nákup do potrebín alebo aj do lekárne. Všetky ostatné prevádzky boli pozatvárané. Aj ten, kto musel ísť do práce, musel počas celej svojej pracovnej doby mať prekryté ústa a nos práve ochrannými rúškami. Výnimku sme si mohli dať len v prípade, ak sme mali obedovú prestávku. Neviem, aký to malo zmysel, no určite sme sa menej často nakazili, ako keby sme tieto ochranné rúška nemali.

testovanie

Respirátory

Nastalo obdobie nosenia respirátorov. To bol iný level. V respirátore sa vôbec nedalo dýchať, a dokonca aj deti museli mať práve respirátory nasadené na tvári. Boli veľmi nepohodlné, no o to viac účinnejšie oproti ochranným rúškam. Respirátory sa stali povinnými ochrannými pomôckami pri nákupe v potravinách. Vyzerali sme ako z film. Niekedy až takého hororového. No museli sme. Nemali sme na výber.

rúška a respirátory

Antigénové testy

Celé Slovensko sa muselo nechať otestovať antigénovými testami. Aby sme zistili, či sme sa nakazili, boli vhodné práve antigénové testy. Pri pozitívnom teste sme hneď museli ísť domov a dať vedieť ostatným ľuďom, že sme pozitívny, s ktorými sme prišli do kontaktu. Stáli sme v neskutočne dlhých radoch pri celoslovenskom testovaní antigénovými testami. Konečne ustálo obdobie koronavírusu a my sme sa mohli vrátiť k svojim bežným činnostiam. Môžeme chodiť von bez ochranným rúšok či respirátorov a nemusíme sa dávať testovať antigénovými testami.